zakładna forma słowazapěskować

infinitiwzapěskować
transgresiw (prez)zapěskujo
zapěskujcy
transgresiw (pf)zapěskowawši


prezpret (ip)pret (p)
Singular1. wos.zapěskujuzapěskowachzapěskowach
2. wos.zapěskuješzapěskowašezapěskowa
3. wos.zapěskujezapěskowašezapěskowa

prezpret (ip)pret (p)
Dual1. wos. zapěskujemojzapěskowachmojzapěskowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
zapěskujetajzapěskowaštajzapěskowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
zapěskujetejzapěskowaštejzapěskowaštej

prezpret (ip)pret (p)
Plural1. wos.zapěskujemyzapěskowachmyzapěskowachmy
2. wos.zapěskujećezapěskowašćezapěskowašće
3. wos.zapěskujazapěskowachuzapěskowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgzapěskowałzapěskowałazapěskowało
Plzapěskowalizapěskowali
zapěskowałe
Duzapěskowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.zapěskujmojzapěskujmy
2. wos.zapěskujzapěskujtajzapěskujtejzapěskujće
3. wos.


SgDuPl
Nomzapěskowanjezapěskowanizapěskowanja
Genzapěskowanjazapěskowanjowzapěskowanjow
Datzapěskowanjuzapěskowanjomajzapěskowanjam
Acczapěskowanjezapěskowanizapěskowanja
Instr (z/ze)zapěskowanjomzapěskowanjomajzapěskowanjemi
Loc (wo)zapěskowanjuzapěskowanjomajzapěskowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzapěskowacyzapěskowacazapěskowace
Genzapěskowaceho
zapěskowacoh2
zapěskowacejezapěskowaceho
zapěskowacoh2
Datzapěskowacemu
zapěskowacom2
zapěskowacejzapěskowacemu
zapěskowacom2
Acczapěskowaceho
zapěskowacoh2
zapěskowacyzapěskowacuzapěskowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowacymzapěskowacejzapěskowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzapěskowacajzapěskowacej
Genzapěskowaceju
Datzapěskowacymaj
Acczapěskowacejuzapěskowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzapěskowacyzapěskowace
Genzapěskowacych
Datzapěskowacym
Acczapěskowacychzapěskowace
Instr (z/ze)zapěskowacymi
Loc (wo)zapěskowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzapěskowanyzapěskowanazapěskowane
Genzapěskowaneho
zapěskowanoh2
zapěskowanejezapěskowaneho
zapěskowanoh2
Datzapěskowanemu
zapěskowanom2
zapěskowanejzapěskowanemu
zapěskowanom2
Acczapěskowaneho
zapěskowanoh2
zapěskowanyzapěskowanuzapěskowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowanymzapěskowanejzapěskowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzapěskowanajzapěskowanej
Genzapěskowaneju
Datzapěskowanymaj
Acczapěskowanejuzapěskowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzapěskowanizapěskowane
Genzapěskowanych
Datzapěskowanym
Acczapěskowanychzapěskowane
Instr (z/ze)zapěskowanymi
Loc (wo)zapěskowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje