zakładna forma słowazapěskować
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwzapěskować
transgresiw (prez)zapěskujo
zapěskujcy
transgresiw (pf)zapěskowawši


prezpret (ip)pret (p)
Singular1. wos.zapěskujuzapěskowachzapěskowach
2. wos.zapěskuješzapěskowašezapěskowa
3. wos.zapěskujezapěskowašezapěskowa

prezpret (ip)pret (p)
Dual1. wos. zapěskujemojzapěskowachmojzapěskowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
zapěskujetajzapěskowaštajzapěskowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
zapěskujetejzapěskowaštejzapěskowaštej

prezpret (ip)pret (p)
Plural1. wos.zapěskujemyzapěskowachmyzapěskowachmy
2. wos.zapěskujećezapěskowašćezapěskowašće
3. wos.zapěskujazapěskowachuzapěskowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgzapěskowałzapěskowałazapěskowało
Plzapěskowalizapěskowali
zapěskowałe
Duzapěskowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.zapěskujmojzapěskujmy
2. wos.zapěskujzapěskujtajzapěskujtejzapěskujće
3. wos.


SgDuPl
Nomzapěskowanjezapěskowanizapěskowanja
Genzapěskowanjazapěskowanjowzapěskowanjow
Datzapěskowanjuzapěskowanjomajzapěskowanjam
Acczapěskowanjezapěskowanizapěskowanja
Instr (z/ze)zapěskowanjomzapěskowanjomajzapěskowanjemi
Loc (wo)zapěskowanjuzapěskowanjomajzapěskowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzapěskowacyzapěskowacazapěskowace
Genzapěskowaceho
zapěskowacoh2
zapěskowacejezapěskowaceho
zapěskowacoh2
Datzapěskowacemu
zapěskowacom2
zapěskowacejzapěskowacemu
zapěskowacom2
Acczapěskowaceho
zapěskowacoh2
zapěskowacyzapěskowacuzapěskowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowacymzapěskowacejzapěskowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzapěskowacajzapěskowacej
Genzapěskowaceju
Datzapěskowacymaj
Acczapěskowacejuzapěskowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzapěskowacyzapěskowace
Genzapěskowacych
Datzapěskowacym
Acczapěskowacychzapěskowace
Instr (z/ze)zapěskowacymi
Loc (wo)zapěskowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzapěskowanyzapěskowanazapěskowane
Genzapěskowaneho
zapěskowanoh2
zapěskowanejezapěskowaneho
zapěskowanoh2
Datzapěskowanemu
zapěskowanom2
zapěskowanejzapěskowanemu
zapěskowanom2
Acczapěskowaneho
zapěskowanoh2
zapěskowanyzapěskowanuzapěskowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowanymzapěskowanejzapěskowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzapěskowanajzapěskowanej
Genzapěskowaneju
Datzapěskowanymaj
Acczapěskowanejuzapěskowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zapěskowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzapěskowanizapěskowane
Genzapěskowanych
Datzapěskowanym
Acczapěskowanychzapěskowane
Instr (z/ze)zapěskowanymi
Loc (wo)zapěskowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje