zakładna forma słowawotewěrać

infinitiwwotewěrać
transgresiw (prez)wotewěrajo


prezpret (ip)
Singular1. wos.wotewěramwotewěrach
2. wos.wotewěrašwotewěraše
3. wos.wotewěrawotewěraše

prezpret (ip)
Dual1. wos. wotewěramojwotewěrachmoj
2.-3. wos.m
Rat
wotewěratajwotewěraštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
wotewěratejwotewěraštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.wotewěramywotewěrachmy
2. wos.wotewěraćewotewěrašće
3. wos.wotewěraja
wotewěraju
wotewěrachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgwotewěrałwotewěraławotewěrało
Plwotewěraliwotewěrali
wotewěrałe
Duwotewěrałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.wotewěrajmojwotewěrajmy
2. wos.wotewěrajwotewěrajtajwotewěrajtejwotewěrajće
3. wos.


SgDuPl
Nomwotewěranjewotewěraniwotewěranja
Genwotewěranjawotewěranjowwotewěranjow
Datwotewěranjuwotewěranjomajwotewěranjam
Accwotewěranjewotewěraniwotewěranja
Instr (z/ze)wotewěranjomwotewěranjomajwotewěranjemi
Loc (wo)wotewěranjuwotewěranjomajwotewěranjach


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwotewěracywotewěracawotewěrace
Genwotewěraceho
wotewěracoh2
wotewěracejewotewěraceho
wotewěracoh2
Datwotewěracemu
wotewěracom2
wotewěracejwotewěracemu
wotewěracom2
Accwotewěraceho
wotewěracoh2
wotewěracywotewěracuwotewěrace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěracymwotewěracejwotewěracym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwotewěracajwotewěracej
Genwotewěraceju
Datwotewěracymaj
Accwotewěracejuwotewěracej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěracymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwotewěracywotewěrace
Genwotewěracych
Datwotewěracym
Accwotewěracychwotewěrace
Instr (z/ze)wotewěracymi
Loc (wo)wotewěracych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwotewěranywotewěranawotewěrane
Genwotewěraneho
wotewěranoh2
wotewěranejewotewěraneho
wotewěranoh2
Datwotewěranemu
wotewěranom2
wotewěranejwotewěranemu
wotewěranom2
Accwotewěraneho
wotewěranoh2
wotewěranywotewěranuwotewěrane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěranymwotewěranejwotewěranym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwotewěranajwotewěranej
Genwotewěraneju
Datwotewěranymaj
Accwotewěranejuwotewěranej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěranymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwotewěraniwotewěrane
Genwotewěranych
Datwotewěranym
Accwotewěranychwotewěrane
Instr (z/ze)wotewěranymi
Loc (wo)wotewěranych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje