zakładna forma słowawobłžeć
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwwobłžeć
transgresiw (pf)wobłžawši


prezpret (p)
Singular1. wos.wobłžuwobłžach
2. wos.wobłžišwobłža
3. wos.wobłžiwobłža

prezpret (p)
Dual1. wos. wobłžimojwobłžachmoj
2.-3. wos.m
Rat
wobłžitajwobłžeštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
wobłžitejwobłžeštej

prezpret (p)
Plural1. wos.wobłžimywobłžachmy
2. wos.wobłžićewobłžešće
3. wos.wobłžawobłžachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgwobłžałwobłžaławobłžało
Plwobłželiwobłželi
wobłžałe
Duwobłžałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.wobłžimojwobłžimy
2. wos.wobłžiwobłžitajwobłžitejwobłžiće
3. wos.


SgDuPl
Nomwobłženjewobłženiwobłženja
Genwobłženjawobłženjowwobłženjow
Datwobłženjuwobłženjomajwobłženjam
Accwobłženjewobłženiwobłženja
Instr (z/ze)wobłženjomwobłženjomajwobłženjemi
Loc (wo)wobłženjuwobłženjomajwobłženjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwobłžanywobłžanawobłžane
Genwobłžaneho
wobłžanoh2
wobłžanejewobłžaneho
wobłžanoh2
Datwobłžanemu
wobłžanom2
wobłžanejwobłžanemu
wobłžanom2
Accwobłžaneho
wobłžanoh2
wobłžanywobłžanuwobłžane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wobłžanymwobłžanejwobłžanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwobłžanajwobłžanej
Genwobłžaneju
Datwobłžanymaj
Accwobłžanejuwobłžanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wobłžanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwobłžaniwobłžane
Genwobłžanych
Datwobłžanym
Accwobłžanychwobłžane
Instr (z/ze)wobłžanymi
Loc (wo)wobłžanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje