zakładna forma słowapřińć
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwpřińć
transgresiw (pf)přišedši


prezpret (p)
Singular1. wos.přińdupřińdźech
2. wos.přińdźešpřińdźe
3. wos.přińdźepřińdźe

prezpret (p)
Dual1. wos. přińdźemojpřińdźechmoj
2.-3. wos.m
Rat
přińdźetajpřińdźeštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
přińdźetejpřińdźeštej

prezpret (p)
Plural1. wos.přińdźemypřińdźechmy
2. wos.přińdźećepřińdźešće
3. wos.přińdupřińdźechu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgpřišołpřišłapřišło
Plpřišlipřišli
přišłe
Dupřišłoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.přińdźmoj
pójmoj
přińdźmy
pójmy
2. wos.přińdź
pój
přińdźtaj
pójtaj
přińdźtej
pójtej
přińdźće
pójće
3. wos.


SgDuPl
Nompřińdźenjepřińdźenipřińdźenja
Genpřińdźenjapřińdźenjowpřińdźenjow
Datpřińdźenjupřińdźenjomajpřińdźenjam
Accpřińdźenjepřińdźenipřińdźenja
Instr (z/ze)přińdźenjompřińdźenjomajpřińdźenjemi
Loc (wo)přińdźenjupřińdźenjomajpřińdźenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNompřińdźenypřińdźenapřińdźene
Genpřińdźeneho
přińdźenoh2
přińdźenejepřińdźeneho
přińdźenoh2
Datpřińdźenemu
přińdźenom2
přińdźenejpřińdźenemu
přińdźenom2
Accpřińdźeneho
přińdźenoh2
přińdźenypřińdźenupřińdźene
Instr (z/ze)
Loc (wo)
přińdźenympřińdźenejpřińdźenym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNompřińdźenajpřińdźenej
Genpřińdźeneju
Datpřińdźenymaj
Accpřińdźenejupřińdźenej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
přińdźenymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNompřińdźenipřińdźene
Genpřińdźenych
Datpřińdźenym
Accpřińdźenychpřińdźene
Instr (z/ze)přińdźenymi
Loc (wo)přińdźenych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje