zakładna forma słowapřehonić

infinitiwpřehonić
transgresiw (pf)přehoniwši


prezpret (p)
Singular1. wos.přehonjupřehonich
2. wos.přehonišpřehoni
3. wos.přehonipřehoni

prezpret (p)
Dual1. wos. přehonimojpřehonichmoj
2.-3. wos.m
Rat
přehonitajpřehoništaj
m   f   n
Anim, Inanim.
přehonitejpřehoništej

prezpret (p)
Plural1. wos.přehonimypřehonichmy
2. wos.přehonićepřehonišće
3. wos.přehonjapřehonichu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgpřehoniłpřehoniłapřehoniło
Plpřehonilipřehonili
přehoniłe
Dupřehoniłoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.přehońmojpřehońmy
2. wos.přehońpřehońtajpřehońtejpřehońće
3. wos.


SgDuPl
Nompřehonjenjepřehonjenipřehonjenja
Genpřehonjenjapřehonjenjowpřehonjenjow
Datpřehonjenjupřehonjenjomajpřehonjenjam
Accpřehonjenjepřehonjenipřehonjenja
Instr (z/ze)přehonjenjompřehonjenjomajpřehonjenjemi
Loc (wo)přehonjenjupřehonjenjomajpřehonjenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNompřehonjenypřehonjenapřehonjene
Genpřehonjeneho
přehonjenoh2
přehonjenejepřehonjeneho
přehonjenoh2
Datpřehonjenemu
přehonjenom2
přehonjenejpřehonjenemu
přehonjenom2
Accpřehonjeneho
přehonjenoh2
přehonjenypřehonjenupřehonjene
Instr (z/ze)
Loc (wo)
přehonjenympřehonjenejpřehonjenym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNompřehonjenajpřehonjenej
Genpřehonjeneju
Datpřehonjenymaj
Accpřehonjenejupřehonjenej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
přehonjenymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNompřehonjenipřehonjene
Genpřehonjenych
Datpřehonjenym
Accpřehonjenychpřehonjene
Instr (z/ze)přehonjenymi
Loc (wo)přehonjenych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje