zakładna forma słowaposudźować

infinitiwposudźować
transgresiw (prez)posudźujo
posudźujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.posudźujuposudźowach
2. wos.posudźuješposudźowaše
3. wos.posudźujeposudźowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. posudźujemojposudźowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
posudźujetajposudźowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
posudźujetejposudźowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.posudźujemyposudźowachmy
2. wos.posudźujećeposudźowašće
3. wos.posudźujaposudźowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgposudźowałposudźowałaposudźowało
Plposudźowaliposudźowali
posudźowałe
Duposudźowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.posudźujmojposudźujmy
2. wos.posudźujposudźujtajposudźujtejposudźujće
3. wos.


SgDuPl
Nomposudźowanjeposudźowaniposudźowanja
Genposudźowanjaposudźowanjowposudźowanjow
Datposudźowanjuposudźowanjomajposudźowanjam
Accposudźowanjeposudźowaniposudźowanja
Instr (z/ze)posudźowanjomposudźowanjomajposudźowanjemi
Loc (wo)posudźowanjuposudźowanjomajposudźowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomposudźowacyposudźowacaposudźowace
Genposudźowaceho
posudźowacoh2
posudźowacejeposudźowaceho
posudźowacoh2
Datposudźowacemu
posudźowacom2
posudźowacejposudźowacemu
posudźowacom2
Accposudźowaceho
posudźowacoh2
posudźowacyposudźowacuposudźowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posudźowacymposudźowacejposudźowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomposudźowacajposudźowacej
Genposudźowaceju
Datposudźowacymaj
Accposudźowacejuposudźowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posudźowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomposudźowacyposudźowace
Genposudźowacych
Datposudźowacym
Accposudźowacychposudźowace
Instr (z/ze)posudźowacymi
Loc (wo)posudźowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomposudźowanyposudźowanaposudźowane
Genposudźowaneho
posudźowanoh2
posudźowanejeposudźowaneho
posudźowanoh2
Datposudźowanemu
posudźowanom2
posudźowanejposudźowanemu
posudźowanom2
Accposudźowaneho
posudźowanoh2
posudźowanyposudźowanuposudźowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posudźowanymposudźowanejposudźowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomposudźowanajposudźowanej
Genposudźowaneju
Datposudźowanymaj
Accposudźowanejuposudźowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posudźowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomposudźowaniposudźowane
Genposudźowanych
Datposudźowanym
Accposudźowanychposudźowane
Instr (z/ze)posudźowanymi
Loc (wo)posudźowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje