zakładna forma słowapomasać
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwpomasać
transgresiw (pf)pomasawši


prezpret (p)
Singular1. wos.pomasampomasach
2. wos.pomasašpomasa
3. wos.pomasapomasa

prezpret (p)
Dual1. wos. pomasamojpomasachmoj
2.-3. wos.m
Rat
pomasatajpomasaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
pomasatejpomasaštej

prezpret (p)
Plural1. wos.pomasamypomasachmy
2. wos.pomasaćepomasašće
3. wos.pomasaja
pomasaju
pomasachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgpomasałpomasałapomasało
Plpomasalipomasali
pomasałe
Dupomasałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.pomasajmojpomasajmy
2. wos.pomasajpomasajtajpomasajtejpomasajće
3. wos.


SgDuPl
Nompomasanjepomasanipomasanja
Genpomasanjapomasanjowpomasanjow
Datpomasanjupomasanjomajpomasanjam
Accpomasanjepomasanipomasanja
Instr (z/ze)pomasanjompomasanjomajpomasanjemi
Loc (wo)pomasanjupomasanjomajpomasanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNompomasanypomasanapomasane
Genpomasaneho
pomasanoh2
pomasanejepomasaneho
pomasanoh2
Datpomasanemu
pomasanom2
pomasanejpomasanemu
pomasanom2
Accpomasaneho
pomasanoh2
pomasanypomasanupomasane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
pomasanympomasanejpomasanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNompomasanajpomasanej
Genpomasaneju
Datpomasanymaj
Accpomasanejupomasanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
pomasanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNompomasanipomasane
Genpomasanych
Datpomasanym
Accpomasanychpomasane
Instr (z/ze)pomasanymi
Loc (wo)pomasanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje