zakładna forma słowamužić
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwmužić
transgresiw (prez)mužo
mužicy


prezpret (ip)
Singular1. wos.mužumužach
2. wos.mužišmužeše
3. wos.mužimužeše

prezpret (ip)
Dual1. wos. mužimojmužachmoj
2.-3. wos.m
Rat
mužitajmužeštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
mužitejmužeštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.mužimymužachmy
2. wos.mužićemužešće
3. wos.mužamužachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgmužiłmužiłamužiło
Plmužilimužili
mužiłe
Dumužiłoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.mužmojmužmy
2. wos.mužmužtajmužtejmužće
3. wos.


SgDuPl
Nommuženjemuženimuženja
Genmuženjamuženjowmuženjow
Datmuženjumuženjomajmuženjam
Accmuženjemuženimuženja
Instr (z/ze)muženjommuženjomajmuženjemi
Loc (wo)muženjumuženjomajmuženjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNommužacymužacamužace
Genmužaceho
mužacoh2
mužacejemužaceho
mužacoh2
Datmužacemu
mužacom2
mužacejmužacemu
mužacom2
Accmužaceho
mužacoh2
mužacymužacumužace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
mužacymmužacejmužacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNommužacajmužacej
Genmužaceju
Datmužacymaj
Accmužacejumužacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
mužacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNommužacymužace
Genmužacych
Datmužacym
Accmužacychmužace
Instr (z/ze)mužacymi
Loc (wo)mužacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNommuženymuženamužene
Genmuženeho
muženoh2
muženejemuženeho
muženoh2
Datmuženemu
muženom2
muženejmuženemu
muženom2
Accmuženeho
muženoh2
muženymuženumužene
Instr (z/ze)
Loc (wo)
muženymmuženejmuženym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNommuženajmuženej
Genmuženeju
Datmuženymaj
Accmuženejumuženej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
muženymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNommuženimužene
Genmuženych
Datmuženym
Accmuženychmužene
Instr (z/ze)muženymi
Loc (wo)muženych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje