zakładna forma słowakedźbować
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwkedźbować
transgresiw (prez)kedźbujo
kedźbujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.kedźbujukedźbowach
2. wos.kedźbuješkedźbowaše
3. wos.kedźbujekedźbowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. kedźbujemojkedźbowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
kedźbujetajkedźbowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
kedźbujetejkedźbowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.kedźbujemykedźbowachmy
2. wos.kedźbujećekedźbowašće
3. wos.kedźbujakedźbowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgkedźbowałkedźbowałakedźbowało
Plkedźbowalikedźbowali
kedźbowałe
Dukedźbowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.kedźbujmojkedźbujmy
2. wos.kedźbujkedźbujtajkedźbujtejkedźbujće
3. wos.


SgDuPl
Nomkedźbowanjekedźbowanikedźbowanja
Genkedźbowanjakedźbowanjowkedźbowanjow
Datkedźbowanjukedźbowanjomajkedźbowanjam
Acckedźbowanjekedźbowanikedźbowanja
Instr (z/ze)kedźbowanjomkedźbowanjomajkedźbowanjemi
Loc (wo)kedźbowanjukedźbowanjomajkedźbowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomkedźbowacykedźbowacakedźbowace
Genkedźbowaceho
kedźbowacoh2
kedźbowacejekedźbowaceho
kedźbowacoh2
Datkedźbowacemu
kedźbowacom2
kedźbowacejkedźbowacemu
kedźbowacom2
Acckedźbowaceho
kedźbowacoh2
kedźbowacykedźbowacukedźbowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
kedźbowacymkedźbowacejkedźbowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomkedźbowacajkedźbowacej
Genkedźbowaceju
Datkedźbowacymaj
Acckedźbowacejukedźbowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
kedźbowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomkedźbowacykedźbowace
Genkedźbowacych
Datkedźbowacym
Acckedźbowacychkedźbowace
Instr (z/ze)kedźbowacymi
Loc (wo)kedźbowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomkedźbowanykedźbowanakedźbowane
Genkedźbowaneho
kedźbowanoh2
kedźbowanejekedźbowaneho
kedźbowanoh2
Datkedźbowanemu
kedźbowanom2
kedźbowanejkedźbowanemu
kedźbowanom2
Acckedźbowaneho
kedźbowanoh2
kedźbowanykedźbowanukedźbowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
kedźbowanymkedźbowanejkedźbowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomkedźbowanajkedźbowanej
Genkedźbowaneju
Datkedźbowanymaj
Acckedźbowanejukedźbowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
kedźbowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomkedźbowanikedźbowane
Genkedźbowanych
Datkedźbowanym
Acckedźbowanychkedźbowane
Instr (z/ze)kedźbowanymi
Loc (wo)kedźbowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje