zakładna forma słowaaspirěrować

infinitiwaspirěrować
transgresiw (prez)aspirěrujo
aspirěrujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.aspirěrujuaspirěrowach
2. wos.aspirěruješaspirěrowaše
3. wos.aspirěrujeaspirěrowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. aspirěrujemojaspirěrowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
aspirěrujetajaspirěrowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
aspirěrujetejaspirěrowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.aspirěrujemyaspirěrowachmy
2. wos.aspirěrujećeaspirěrowašće
3. wos.aspirěrujaaspirěrowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgaspirěrowałaspirěrowałaaspirěrowało
Plaspirěrowaliaspirěrowali
aspirěrowałe
Duaspirěrowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.aspirěrujmojaspirěrujmy
2. wos.aspirěrujaspirěrujtajaspirěrujtejaspirěrujće
3. wos.


SgDuPl
Nomaspirěrowanjeaspirěrowaniaspirěrowanja
Genaspirěrowanjaaspirěrowanjowaspirěrowanjow
Dataspirěrowanjuaspirěrowanjomajaspirěrowanjam
Accaspirěrowanjeaspirěrowaniaspirěrowanja
Instr (z/ze)aspirěrowanjomaspirěrowanjomajaspirěrowanjemi
Loc (wo)aspirěrowanjuaspirěrowanjomajaspirěrowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaspirěrowacyaspirěrowacaaspirěrowace
Genaspirěrowaceho
aspirěrowacoh2
aspirěrowacejeaspirěrowaceho
aspirěrowacoh2
Dataspirěrowacemu
aspirěrowacom2
aspirěrowacejaspirěrowacemu
aspirěrowacom2
Accaspirěrowaceho
aspirěrowacoh2
aspirěrowacyaspirěrowacuaspirěrowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aspirěrowacymaspirěrowacejaspirěrowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaspirěrowacajaspirěrowacej
Genaspirěrowaceju
Dataspirěrowacymaj
Accaspirěrowacejuaspirěrowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aspirěrowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaspirěrowacyaspirěrowace
Genaspirěrowacych
Dataspirěrowacym
Accaspirěrowacychaspirěrowace
Instr (z/ze)aspirěrowacymi
Loc (wo)aspirěrowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaspirěrowanyaspirěrowanaaspirěrowane
Genaspirěrowaneho
aspirěrowanoh2
aspirěrowanejeaspirěrowaneho
aspirěrowanoh2
Dataspirěrowanemu
aspirěrowanom2
aspirěrowanejaspirěrowanemu
aspirěrowanom2
Accaspirěrowaneho
aspirěrowanoh2
aspirěrowanyaspirěrowanuaspirěrowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aspirěrowanymaspirěrowanejaspirěrowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaspirěrowanajaspirěrowanej
Genaspirěrowaneju
Dataspirěrowanymaj
Accaspirěrowanejuaspirěrowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aspirěrowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaspirěrowaniaspirěrowane
Genaspirěrowanych
Dataspirěrowanym
Accaspirěrowanychaspirěrowane
Instr (z/ze)aspirěrowanymi
Loc (wo)aspirěrowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje