zakładna forma słowaaplawdować
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwaplawdować
transgresiw (prez)aplawdujo
aplawdujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.aplawdujuaplawdowach
2. wos.aplawduješaplawdowaše
3. wos.aplawdujeaplawdowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. aplawdujemojaplawdowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
aplawdujetajaplawdowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
aplawdujetejaplawdowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.aplawdujemyaplawdowachmy
2. wos.aplawdujećeaplawdowašće
3. wos.aplawdujaaplawdowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgaplawdowałaplawdowałaaplawdowało
Plaplawdowaliaplawdowali
aplawdowałe
Duaplawdowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.aplawdujmojaplawdujmy
2. wos.aplawdujaplawdujtajaplawdujtejaplawdujće
3. wos.


SgDuPl
Nomaplawdowanjeaplawdowaniaplawdowanja
Genaplawdowanjaaplawdowanjowaplawdowanjow
Dataplawdowanjuaplawdowanjomajaplawdowanjam
Accaplawdowanjeaplawdowaniaplawdowanja
Instr (z/ze)aplawdowanjomaplawdowanjomajaplawdowanjemi
Loc (wo)aplawdowanjuaplawdowanjomajaplawdowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaplawdowacyaplawdowacaaplawdowace
Genaplawdowaceho
aplawdowacoh2
aplawdowacejeaplawdowaceho
aplawdowacoh2
Dataplawdowacemu
aplawdowacom2
aplawdowacejaplawdowacemu
aplawdowacom2
Accaplawdowaceho
aplawdowacoh2
aplawdowacyaplawdowacuaplawdowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aplawdowacymaplawdowacejaplawdowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaplawdowacajaplawdowacej
Genaplawdowaceju
Dataplawdowacymaj
Accaplawdowacejuaplawdowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aplawdowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaplawdowacyaplawdowace
Genaplawdowacych
Dataplawdowacym
Accaplawdowacychaplawdowace
Instr (z/ze)aplawdowacymi
Loc (wo)aplawdowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaplawdowanyaplawdowanaaplawdowane
Genaplawdowaneho
aplawdowanoh2
aplawdowanejeaplawdowaneho
aplawdowanoh2
Dataplawdowanemu
aplawdowanom2
aplawdowanejaplawdowanemu
aplawdowanom2
Accaplawdowaneho
aplawdowanoh2
aplawdowanyaplawdowanuaplawdowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aplawdowanymaplawdowanejaplawdowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaplawdowanajaplawdowanej
Genaplawdowaneju
Dataplawdowanymaj
Accaplawdowanejuaplawdowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aplawdowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaplawdowaniaplawdowane
Genaplawdowanych
Dataplawdowanym
Accaplawdowanychaplawdowane
Instr (z/ze)aplawdowanymi
Loc (wo)aplawdowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje