zakładna forma słowaadaptować
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwadaptować
transgresiw (prez)adaptujo
adaptujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.adaptujuadaptowach
2. wos.adaptuješadaptowaše
3. wos.adaptujeadaptowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. adaptujemojadaptowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
adaptujetajadaptowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
adaptujetejadaptowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.adaptujemyadaptowachmy
2. wos.adaptujećeadaptowašće
3. wos.adaptujaadaptowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgadaptowaładaptowałaadaptowało
Pladaptowaliadaptowali
adaptowałe
Duadaptowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.adaptujmojadaptujmy
2. wos.adaptujadaptujtajadaptujtejadaptujće
3. wos.


SgDuPl
Nomadaptowanjeadaptowaniadaptowanja
Genadaptowanjaadaptowanjowadaptowanjow
Datadaptowanjuadaptowanjomajadaptowanjam
Accadaptowanjeadaptowaniadaptowanja
Instr (z/ze)adaptowanjomadaptowanjomajadaptowanjemi
Loc (wo)adaptowanjuadaptowanjomajadaptowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomadaptowacyadaptowacaadaptowace
Genadaptowaceho
adaptowacoh2
adaptowacejeadaptowaceho
adaptowacoh2
Datadaptowacemu
adaptowacom2
adaptowacejadaptowacemu
adaptowacom2
Accadaptowaceho
adaptowacoh2
adaptowacyadaptowacuadaptowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
adaptowacymadaptowacejadaptowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomadaptowacajadaptowacej
Genadaptowaceju
Datadaptowacymaj
Accadaptowacejuadaptowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
adaptowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomadaptowacyadaptowace
Genadaptowacych
Datadaptowacym
Accadaptowacychadaptowace
Instr (z/ze)adaptowacymi
Loc (wo)adaptowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomadaptowanyadaptowanaadaptowane
Genadaptowaneho
adaptowanoh2
adaptowanejeadaptowaneho
adaptowanoh2
Datadaptowanemu
adaptowanom2
adaptowanejadaptowanemu
adaptowanom2
Accadaptowaneho
adaptowanoh2
adaptowanyadaptowanuadaptowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
adaptowanymadaptowanejadaptowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomadaptowanajadaptowanej
Genadaptowaneju
Datadaptowanymaj
Accadaptowanejuadaptowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
adaptowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomadaptowaniadaptowane
Genadaptowanych
Datadaptowanym
Accadaptowanychadaptowane
Instr (z/ze)adaptowanymi
Loc (wo)adaptowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje