zakładna forma słowahawsěrować

infinitiwhawsěrować
transgresiw (prez)hawsěrujo
hawsěrujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.hawsěrujuhawsěrowach
2. wos.hawsěruješhawsěrowaše
3. wos.hawsěrujehawsěrowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. hawsěrujemojhawsěrowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
hawsěrujetajhawsěrowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
hawsěrujetejhawsěrowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.hawsěrujemyhawsěrowachmy
2. wos.hawsěrujećehawsěrowašće
3. wos.hawsěrujahawsěrowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sghawsěrowałhawsěrowałahawsěrowało
Plhawsěrowalihawsěrowali
hawsěrowałe
Duhawsěrowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.hawsěrujmojhawsěrujmy
2. wos.hawsěrujhawsěrujtajhawsěrujtejhawsěrujće
3. wos.


SgDuPl
Nomhawsěrowanjehawsěrowanihawsěrowanja
Genhawsěrowanjahawsěrowanjowhawsěrowanjow
Dathawsěrowanjuhawsěrowanjomajhawsěrowanjam
Acchawsěrowanjehawsěrowanihawsěrowanja
Instr (z/ze)hawsěrowanjomhawsěrowanjomajhawsěrowanjemi
Loc (wo)hawsěrowanjuhawsěrowanjomajhawsěrowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomhawsěrowacyhawsěrowacahawsěrowace
Genhawsěrowaceho
hawsěrowacoh2
hawsěrowacejehawsěrowaceho
hawsěrowacoh2
Dathawsěrowacemu
hawsěrowacom2
hawsěrowacejhawsěrowacemu
hawsěrowacom2
Acchawsěrowaceho
hawsěrowacoh2
hawsěrowacyhawsěrowacuhawsěrowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hawsěrowacymhawsěrowacejhawsěrowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomhawsěrowacajhawsěrowacej
Genhawsěrowaceju
Dathawsěrowacymaj
Acchawsěrowacejuhawsěrowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hawsěrowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomhawsěrowacyhawsěrowace
Genhawsěrowacych
Dathawsěrowacym
Acchawsěrowacychhawsěrowace
Instr (z/ze)hawsěrowacymi
Loc (wo)hawsěrowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomhawsěrowanyhawsěrowanahawsěrowane
Genhawsěrowaneho
hawsěrowanoh2
hawsěrowanejehawsěrowaneho
hawsěrowanoh2
Dathawsěrowanemu
hawsěrowanom2
hawsěrowanejhawsěrowanemu
hawsěrowanom2
Acchawsěrowaneho
hawsěrowanoh2
hawsěrowanyhawsěrowanuhawsěrowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hawsěrowanymhawsěrowanejhawsěrowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomhawsěrowanajhawsěrowanej
Genhawsěrowaneju
Dathawsěrowanymaj
Acchawsěrowanejuhawsěrowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hawsěrowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomhawsěrowanihawsěrowane
Genhawsěrowanych
Dathawsěrowanym
Acchawsěrowanychhawsěrowane
Instr (z/ze)hawsěrowanymi
Loc (wo)hawsěrowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje