zahibk

prefixFlags:
suffixFlags: m

WortformRegelRegel (Hunspell)Textkorpus
zahibka~([^ń]) ~\1aSFX m-000  
zahibkej~([^ń]) ~\1ejSFX m-002  
zahibkom~([^ń]) ~\1omSFX m-004  
zahibku~([sczkjlhščžć]) ~\1uSFX m-006  
zahibki~([kh]) ~\1iSFX m-016 #1 zahibki
zahibkaj~([^jlčšžźń]) ~\1ajSFX m-020  
zahibkow~([^ń]) ~\1owSFX m-022 #1 zahibkow
zahibkomaj~([^ń]) ~\1omajSFX m-024  
zahibkam~([^ń]) ~\1amSFX m-026  
zahibkami~([^l]) ~\1amiSFX m-027  
zahibkach~([^ń]) ~\1achSFX m-030  
zahibkowy~([^ń]) ~\1owySFX m-072  
zahibkowa~([^ń]) ~\1owaSFX m-073  
zahibkowe~([^ń]) ~\1oweSFX m-074  
zahibkoweho~([^ń]) ~\1owehoSFX m-075  
zahibkoweje~([^ń]) ~\1owejeSFX m-076  
zahibkowej~([^ń]) ~\1owejSFX m-077  
zahibkowemu~([^ń]) ~\1owemuSFX m-078  
zahibkowu~([^ń]) ~\1owuSFX m-079  
zahibkowym~([^ń]) ~\1owymSFX m-080  
zahibkowaj~([^ń]) ~\1owajSFX m-081  
zahibkowymaj~([^ń]) ~\1owymajSFX m-082  
zahibkowi~([^ń]) ~\1owiSFX m-083  
zahibkowych~([^ń]) ~\1owychSFX m-084  
zahibkowymi~([^ń]) ~\1owymiSFX m-085  
zahibkowosć~([^ń]) ~\1owosćSFX m-086  
zahibkowosće~([^ń]) ~\1owosćeSFX m-087  
zahibkowosći~([^ń]) ~\1owosćiSFX m-088  
zahibkowosću~([^ń]) ~\1owosćuSFX m-089  
zahibk// Grundwort#2 zahibk