ćma

prefixFlags:
suffixFlags: d

WortformRegelRegel (Hunspell)Textkorpus
ćmy~([^khjčžšžćl])a ~\1ySFX d-000 #363 ćmy
ćmě~([bmnprw])a ~\1ěSFX d-005 #272 ćmě
ćmu~a ~uSFX d-009 #180 ćmu
ćmow~a ~owSFX d-010 #14 ćmow
ćmomaj~a ~omajSFX d-011  
ćmam~a ~amSFX d-012 #1 ćmam
ćmami~([^jlš])a ~\1amiSFX d-013  
ćmach~a ~achSFX d-015 #14 ćmach
ćma// Grundwort#739 ćma

ćma

prefixFlags:
suffixFlags: f

WortformRegelRegel (Hunspell)Textkorpus
ćmy~([^kghjčžšžćl])a ~\1ySFX f-000 #363 ćmy
ćmje~([bmnprw])a ~\1jeSFX f-004 #10 čmje cmje ćmje
ćmu~a ~uSFX f-015 #180 ćmu
ćmow~a ~owSFX f-016 #14 ćmow
ćmomaj~a ~omajSFX f-018  
ćmam~a ~amSFX f-019 #1 ćmam
ćmami~([^jščžźćl])a ~\1amiSFX f-020  
ćmach~a ~achSFX f-021 #14 ćmach
ćmowy~a ~owySFX f-049 #211 čmowy ćmowy
ćmowa~a ~owaSFX f-050 #155 ćmowa
ćmowe~a ~oweSFX f-051 #305 ćmowe
ćmoweho~a ~owehoSFX f-052 #100 ćmoweho
ćmoweje~a ~owejeSFX f-053 #94 čmoweje ćmoweje
ćmowemu~a ~owemuSFX f-054 #6 ćmowemu
ćmowej~a ~owejSFX f-055 #188 ćmowej čmowej
ćmowym~a ~owymSFX f-056 #161 ćmowym
ćmowu~a ~owuSFX f-057 #61 ćmowu čmowu
ćmowaj~a ~owajSFX f-058  
ćmoweju~a ~owejuSFX f-059 #1 ćmoweju
ćmowymaj~a ~owymajSFX f-060 #9 ćmowymaj
ćmowi~a ~owiSFX f-061 #16 ćmowi
ćmowych~a ~owychSFX f-062 #146 čmowych ćmowych
ćmowymi~a ~owymiSFX f-063 #67 ćmowymi
ćma// Grundwort#739 ćma