zakładna forma słowazahnawać
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwzahnawać
transgresiw (prez)zahnawajo


prezpret (ip)
Singular1. wos.zahnawamzahnawach
2. wos.zahnawašzahnawaše
3. wos.zahnawazahnawaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. zahnawamojzahnawachmoj
2.-3. wos.m
Rat
zahnawatajzahnawaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
zahnawatejzahnawaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.zahnawamyzahnawachmy
2. wos.zahnawaćezahnawašće
3. wos.zahnawaja
zahnawaju
zahnawachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgzahnawałzahnawałazahnawało
Plzahnawalizahnawali
zahnawałe
Duzahnawałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.zahnawajmojzahnawajmy
2. wos.zahnawajzahnawajtajzahnawajtejzahnawajće
3. wos.


SgDuPl
Nomzahnawanjezahnawanizahnawanja
Genzahnawanjazahnawanjowzahnawanjow
Datzahnawanjuzahnawanjomajzahnawanjam
Acczahnawanjezahnawanizahnawanja
Instr (z/ze)zahnawanjomzahnawanjomajzahnawanjemi
Loc (wo)zahnawanjuzahnawanjomajzahnawanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzahnawacyzahnawacazahnawace
Genzahnawaceho
zahnawacoh2
zahnawacejezahnawaceho
zahnawacoh2
Datzahnawacemu
zahnawacom2
zahnawacejzahnawacemu
zahnawacom2
Acczahnawaceho
zahnawacoh2
zahnawacyzahnawacuzahnawace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zahnawacymzahnawacejzahnawacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzahnawacajzahnawacej
Genzahnawaceju
Datzahnawacymaj
Acczahnawacejuzahnawacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zahnawacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzahnawacyzahnawace
Genzahnawacych
Datzahnawacym
Acczahnawacychzahnawace
Instr (z/ze)zahnawacymi
Loc (wo)zahnawacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzahnawanyzahnawanazahnawane
Genzahnawaneho
zahnawanoh2
zahnawanejezahnawaneho
zahnawanoh2
Datzahnawanemu
zahnawanom2
zahnawanejzahnawanemu
zahnawanom2
Acczahnawaneho
zahnawanoh2
zahnawanyzahnawanuzahnawane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zahnawanymzahnawanejzahnawanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzahnawanajzahnawanej
Genzahnawaneju
Datzahnawanymaj
Acczahnawanejuzahnawanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zahnawanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzahnawanizahnawane
Genzahnawanych
Datzahnawanym
Acczahnawanychzahnawane
Instr (z/ze)zahnawanymi
Loc (wo)zahnawanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje