zakładna forma słowawotewěrać
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwwotewěrać
transgresiw (prez)wotewěrajo


prezpret (ip)
Singular1. wos.wotewěramwotewěrach
2. wos.wotewěrašwotewěraše
3. wos.wotewěrawotewěraše

prezpret (ip)
Dual1. wos. wotewěramojwotewěrachmoj
2.-3. wos.m
Rat
wotewěratajwotewěraštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
wotewěratejwotewěraštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.wotewěramywotewěrachmy
2. wos.wotewěraćewotewěrašće
3. wos.wotewěraja
wotewěraju
wotewěrachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgwotewěrałwotewěraławotewěrało
Plwotewěraliwotewěrali
wotewěrałe
Duwotewěrałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.wotewěrajmojwotewěrajmy
2. wos.wotewěrajwotewěrajtajwotewěrajtejwotewěrajće
3. wos.


SgDuPl
Nomwotewěranjewotewěraniwotewěranja
Genwotewěranjawotewěranjowwotewěranjow
Datwotewěranjuwotewěranjomajwotewěranjam
Accwotewěranjewotewěraniwotewěranja
Instr (z/ze)wotewěranjomwotewěranjomajwotewěranjemi
Loc (wo)wotewěranjuwotewěranjomajwotewěranjach


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwotewěracywotewěracawotewěrace
Genwotewěraceho
wotewěracoh2
wotewěracejewotewěraceho
wotewěracoh2
Datwotewěracemu
wotewěracom2
wotewěracejwotewěracemu
wotewěracom2
Accwotewěraceho
wotewěracoh2
wotewěracywotewěracuwotewěrace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěracymwotewěracejwotewěracym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwotewěracajwotewěracej
Genwotewěraceju
Datwotewěracymaj
Accwotewěracejuwotewěracej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěracymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwotewěracywotewěrace
Genwotewěracych
Datwotewěracym
Accwotewěracychwotewěrace
Instr (z/ze)wotewěracymi
Loc (wo)wotewěracych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwotewěranywotewěranawotewěrane
Genwotewěraneho
wotewěranoh2
wotewěranejewotewěraneho
wotewěranoh2
Datwotewěranemu
wotewěranom2
wotewěranejwotewěranemu
wotewěranom2
Accwotewěraneho
wotewěranoh2
wotewěranywotewěranuwotewěrane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěranymwotewěranejwotewěranym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwotewěranajwotewěranej
Genwotewěraneju
Datwotewěranymaj
Accwotewěranejuwotewěranej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wotewěranymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwotewěraniwotewěrane
Genwotewěranych
Datwotewěranym
Accwotewěranychwotewěrane
Instr (z/ze)wotewěranymi
Loc (wo)wotewěranych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje