zakładna forma słowaatakěrować

infinitiwatakěrować
transgresiw (prez)atakěrujo
atakěrujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.atakěrujuatakěrowach
2. wos.atakěruješatakěrowaše
3. wos.atakěrujeatakěrowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. atakěrujemojatakěrowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
atakěrujetajatakěrowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
atakěrujetejatakěrowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.atakěrujemyatakěrowachmy
2. wos.atakěrujećeatakěrowašće
3. wos.atakěrujaatakěrowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgatakěrowałatakěrowałaatakěrowało
Platakěrowaliatakěrowali
atakěrowałe
Duatakěrowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.atakěrujmojatakěrujmy
2. wos.atakěrujatakěrujtajatakěrujtejatakěrujće
3. wos.


SgDuPl
Nomatakěrowanjeatakěrowaniatakěrowanja
Genatakěrowanjaatakěrowanjowatakěrowanjow
Datatakěrowanjuatakěrowanjomajatakěrowanjam
Accatakěrowanjeatakěrowaniatakěrowanja
Instr (z/ze)atakěrowanjomatakěrowanjomajatakěrowanjemi
Loc (wo)atakěrowanjuatakěrowanjomajatakěrowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomatakěrowacyatakěrowacaatakěrowace
Genatakěrowaceho
atakěrowacoh2
atakěrowacejeatakěrowaceho
atakěrowacoh2
Datatakěrowacemu
atakěrowacom2
atakěrowacejatakěrowacemu
atakěrowacom2
Accatakěrowaceho
atakěrowacoh2
atakěrowacyatakěrowacuatakěrowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
atakěrowacymatakěrowacejatakěrowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomatakěrowacajatakěrowacej
Genatakěrowaceju
Datatakěrowacymaj
Accatakěrowacejuatakěrowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
atakěrowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomatakěrowacyatakěrowace
Genatakěrowacych
Datatakěrowacym
Accatakěrowacychatakěrowace
Instr (z/ze)atakěrowacymi
Loc (wo)atakěrowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomatakěrowanyatakěrowanaatakěrowane
Genatakěrowaneho
atakěrowanoh2
atakěrowanejeatakěrowaneho
atakěrowanoh2
Datatakěrowanemu
atakěrowanom2
atakěrowanejatakěrowanemu
atakěrowanom2
Accatakěrowaneho
atakěrowanoh2
atakěrowanyatakěrowanuatakěrowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
atakěrowanymatakěrowanejatakěrowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomatakěrowanajatakěrowanej
Genatakěrowaneju
Datatakěrowanymaj
Accatakěrowanejuatakěrowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
atakěrowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomatakěrowaniatakěrowane
Genatakěrowanych
Datatakěrowanym
Accatakěrowanychatakěrowane
Instr (z/ze)atakěrowanymi
Loc (wo)atakěrowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje