zakładna forma słowaaliěrować
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna fleksija

 afiksy 



infinitiwaliěrować
transgresiw (prez)aliěrujo
aliěrujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.aliěrujualiěrowach
2. wos.aliěruješaliěrowaše
3. wos.aliěrujealiěrowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. aliěrujemojaliěrowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
aliěrujetajaliěrowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
aliěrujetejaliěrowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.aliěrujemyaliěrowachmy
2. wos.aliěrujećealiěrowašće
3. wos.aliěrujaaliěrowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgaliěrowałaliěrowałaaliěrowało
Plaliěrowalialiěrowali
aliěrowałe
Dualiěrowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.aliěrujmojaliěrujmy
2. wos.aliěrujaliěrujtajaliěrujtejaliěrujće
3. wos.


SgDuPl
Nomaliěrowanjealiěrowanialiěrowanja
Genaliěrowanjaaliěrowanjowaliěrowanjow
Dataliěrowanjualiěrowanjomajaliěrowanjam
Accaliěrowanjealiěrowanialiěrowanja
Instr (z/ze)aliěrowanjomaliěrowanjomajaliěrowanjemi
Loc (wo)aliěrowanjualiěrowanjomajaliěrowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaliěrowacyaliěrowacaaliěrowace
Genaliěrowaceho
aliěrowacoh2
aliěrowacejealiěrowaceho
aliěrowacoh2
Dataliěrowacemu
aliěrowacom2
aliěrowacejaliěrowacemu
aliěrowacom2
Accaliěrowaceho
aliěrowacoh2
aliěrowacyaliěrowacualiěrowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aliěrowacymaliěrowacejaliěrowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaliěrowacajaliěrowacej
Genaliěrowaceju
Dataliěrowacymaj
Accaliěrowacejualiěrowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aliěrowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaliěrowacyaliěrowace
Genaliěrowacych
Dataliěrowacym
Accaliěrowacychaliěrowace
Instr (z/ze)aliěrowacymi
Loc (wo)aliěrowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomaliěrowanyaliěrowanaaliěrowane
Genaliěrowaneho
aliěrowanoh2
aliěrowanejealiěrowaneho
aliěrowanoh2
Dataliěrowanemu
aliěrowanom2
aliěrowanejaliěrowanemu
aliěrowanom2
Accaliěrowaneho
aliěrowanoh2
aliěrowanyaliěrowanualiěrowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aliěrowanymaliěrowanejaliěrowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomaliěrowanajaliěrowanej
Genaliěrowaneju
Dataliěrowanymaj
Accaliěrowanejualiěrowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
aliěrowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomaliěrowanialiěrowane
Genaliěrowanych
Dataliěrowanym
Accaliěrowanychaliěrowane
Instr (z/ze)aliěrowanymi
Loc (wo)aliěrowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje