Wortgrundformzwukowa, zwukowe, zwukowy

m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomzwukowyzwukowazwukowe
Genzwukoweho
zwukowoh
zwukowejezwukoweho
zwukowoh
Datzwukowemu
zwukowom
zwukowejzwukowemu
zwukowom
Acczwukoweho
zwukowoh
zwukowyzwukowuzwukowe
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zwukowymzwukowejzwukowym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomzwukowajzwukowej
Genzwukoweju
Datzwukowymaj
Acczwukowejuzwukowej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
zwukowymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomzwukowizwukowe
Genzwukowych
Datzwukowym
Acczwukowychzwukowe
Instr (z/ze)zwukowymi
Loc (wo)zwukowych