zakładna forma słowawuhonić

infinitiwwuhonić
transgresiw (pf)wuhoniwši


prezpret (p)
Singular1. wos.wuhonjuwuhonich
2. wos.wuhonišwuhoni
3. wos.wuhoniwuhoni

prezpret (p)
Dual1. wos. wuhonimojwuhonichmoj
2.-3. wos.m
Rat
wuhonitajwuhoništaj
m   f   n
Anim, Inanim.
wuhonitejwuhoništej

prezpret (p)
Plural1. wos.wuhonimywuhonichmy
2. wos.wuhonićewuhonišće
3. wos.wuhonjawuhonichu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgwuhoniłwuhoniławuhoniło
Plwuhoniliwuhonili
wuhoniłe
Duwuhoniłoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.wuhońmojwuhońmy
2. wos.wuhońwuhońtajwuhońtejwuhońće
3. wos.


SgDuPl
Nomwuhonjenjewuhonjeniwuhonjenja
Genwuhonjenjawuhonjenjowwuhonjenjow
Datwuhonjenjuwuhonjenjomajwuhonjenjam
Accwuhonjenjewuhonjeniwuhonjenja
Instr (z/ze)wuhonjenjomwuhonjenjomajwuhonjenjemi
Loc (wo)wuhonjenjuwuhonjenjomajwuhonjenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomwuhonjenywuhonjenawuhonjene
Genwuhonjeneho
wuhonjenoh2
wuhonjenejewuhonjeneho
wuhonjenoh2
Datwuhonjenemu
wuhonjenom2
wuhonjenejwuhonjenemu
wuhonjenom2
Accwuhonjeneho
wuhonjenoh2
wuhonjenywuhonjenuwuhonjene
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wuhonjenymwuhonjenejwuhonjenym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomwuhonjenajwuhonjenej
Genwuhonjeneju
Datwuhonjenymaj
Accwuhonjenejuwuhonjenej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
wuhonjenymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomwuhonjeniwuhonjene
Genwuhonjenych
Datwuhonjenym
Accwuhonjenychwuhonjene
Instr (z/ze)wuhonjenymi
Loc (wo)wuhonjenych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje